Omladinsko udruženje „REaktiv“ nizom aktivnosti u Gradu Zenica obilježilo je 8. mart – Međunarodni dan žena. Sloganom događaja “Imam pravo biti SIGURNA“ jasno su poručili da žene imaju pravo na fizičku, emotivnu i ekonomsku sigurnost.
Potaknute velikim brojem femicida i tolerancije društva na rodno zasnovano nasilje nad ženama kao i namjerom da ukažu na pravi značaj Međunarodnog dana žena, polaznice Modula I – Ljudska prava i upravljanje, kojeg provodi „Reaktiv“, odlučile su da inicijativu u zajednici usmjere na prevenciju rodno zasnovanog nasilja i to baš na ovaj značajan datum za ženska ljudska prava.
U petak, 8. marta najprije su provele uličnu akciju na glavnom gradskom trgu. Podjelom prigodnog informativnog materijala, koji sadrži informacije koje svaka žena u riziku od nasilja treba da zna, željele su da informišu sve sve Zeničanke, ali i Zeničane o pojavnim oblicima rodno zasnovanog nasilja, načinu prijave nasilja i pravima koje žrtve nasilja imaju. Također, podjelom Pisma ženi i kolačića u obliku srca sa porukom “Imam pravo biti SIGURNA“, željele su da na ovaj značajan datum da iskažu svoju žensku solidarnost i kažu svakoj ženi koliko vrijedi i koliki je njen značaj u društvu.
Potom je organizovana prezentacija Brošure “Imam pravo biti SIGURNA“, na kojoj je radilo više od 10 mladih žena, polaznica Modula I. Brošura je informativnog karaktera, i sadrži informacije o rodno zasnovanom nasilju, pojavnim oblicima, pravnu regulativu, postupanje u slučaju nasilja, prava žrtava nasilja, objašnjava femicid i ulogu Osobe od povjerenja te druge informacije koje svaka žena treba da zna, ukoliko se nađe u situaciji nasilja. Dio Brošure predstavlja i kratko istraživanje koje su polaznice radile u zajednici, a neki od najvažnijih nalaza su da ispitanici ne prepoznaju pojavne oblike rodno zasnovanog nasilja, zbog čega takva ponašanja i ne prijavljuju nadležnim institucijama, pa često zbog izostanka reakcije dolazi do višegodišnjeg trpljenja nasilja i u konačnici femicida. Također, jedan od nalaza ukazuje da ispitanici ne znaju u dovoljnoj mjeri koja prava žrtvama nasilja pripadaju kada se nađu u situaciji nasilja.
Nakon predstavljanja Brošure, organizovana je radionica „OsnaŽENA“ sa Mirhom Pojskić, specijalisticom traumatske psihologije koja je sa učesnicima razgovarala o zdravim partnerskim odnosima te posljedicama nasilja ne samo na fizički integritet već i na mentalno zdravlje.
Kuriozitet događaja jeste učešće mladih osoba iz zajednice. Naime, polaznice koje su pripremile i realizovale aktivnosti u okviru obilježavanja 8. marta – Međunarodnog dana žena su mlade žene u dobi od 18 do 25 godina, a učesnici su bili također mlade osobe odnosno srednjoškolci iz zeničkih srednjih škola: JU Druga gimnazija, JU Tehnička škola, JU Mješovita srednja škola „Mladost“ i JU Prva gimnazija.
Ohrabruje činjenica da mladi u Gradu Zenica žele da aktueliziraju problematiku rodno zasnovanog nasilja i femicida u Bosni i Hercegovini i da kroz ovakve i slične aktivnosti ukazuju na važnost sigurnosti, prije svega fizičke, ali i emocionalne i ekonomske.
Commenti